sobota, 12 kwietnia 2014

Słodka prawda o czekoladzie




Czekoladę znamy wszyscy. Jest nie tylko przysmakiem dzieci, ale i dorosłych. Spożywamy ją w różnych formach. Bardzo często stanowi dodatek, a niekiedy główny składnik deserów oraz różnych potraw.
Pierwszym europejczykiem, który miał przyjemność spróbowania czekolady był Krzysztof Kolumb, to właśnie dzięki niemu pokonała długa drogę z Ameryki Południowej do Europy. Na początku spożywano ją bez żadnych dodatków dlatego też nie wszyscy za nią przepadali (oczywiście mieli do niej dostęp tylko ludzie majętni). Z upływem czasu napój czekoladowy zaczęto doprawiać wanilią i cukrem, co ukryło jej gorzkawy posmak. Czekolada trafiła do Europy na przełomie XV/XVI wieków, jednak dopiero w XIX wieku powstała dobrze nam znana czekolada w tabliczkach, czekolada mleczna, czekolady z bakaliami czy bombonierki.

W skład czekolady wchodzi miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy (lub cukierniczy), środek słodzący i inne dodatki. Ze względu na skład rozróżnia się cztery rodzaje czekolady:
1.      Czekolada gorzka – zawiera co najmniej 70% miazgi kakaowej (nawet do 95%), jest czekoladą najbardziej wartościową ze względy na najwyższy poziom miazgi kakaowej i najniższy poziom cukru
2.      Czekolada deserowa – w jej skład wchodzi od 30% do 70% miazgi kakaowej
3.      Czekolada mleczna – zawartość miazgi kakaowej w tego typu czekoladach nie przekracza 50%, jednak zazwyczaj jest to około 20%. W jej skład wchodzą duże ilości mleka, a także ogromne ilości cukru (nawet 50%). Czasami do tego typu czekolad zamiast tłuszczu kakaowego stosuje się inny tłuszcz roślinny oraz substancje aromatyzujące
4.      Czekolada biała – nie zawiera miazgi kakaowej, jednak zawiera spore ilości tłuszczu kakaowego (nawet 33%), cukru i mleka


Czekolada jest źródłem wielu minerałów i składników biochemicznie aktywnych np.: teobromina, flawonoidy, kofeina czy fenylotylamina. Kofeina i teobromina działaja pobudzająco, jednak z powodu obecności tych związków, przy zbyt dużych ilościach spożywania czekolady możemy sie od niej uzależnić, co może mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm, chociażby dlatego, że czekolada jest produktem wysokoenergetycznym. Flawonoidy działają antynowotworowo, przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, zwiększają przepływ krwi w mózgu i dzięki temu hamują utrate pamięci, chronia także przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Fenylotylamina powoduje, że w mózgu wzrasta poziom serotoniny i endorfin w mózgu. Serotonina zmniejsza podatność na depresję i choroby układu nerwowego, a endorfiny poprawiają nastrój. W czekoladzie znajdują się duże ilości magnezu, wapnia i żelaza.

Składnik

Zawarto
ść na 100g czekolady

Gorzka

Mleczna

Bia
ła
Wartość energetyczna
599 kcal
535 kcal
539 kcal
Kwasy tłuszczowe nasycone
24,5 g
18,5 g
19,4 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone
12,8 g
7,2 g
9,1 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone
1,3 g
1,4 g
1 g
Kwasy tłuszczowe omega-3
34 mg
122 mg
103 mg
Kwasy tłuszczowe omega-6
1218 mg
1218 mg
910 mg
Węglowodany
24 g
51,5 g
59 g
Wapń
73 mg
189 mg
199 mg
Żelazo
11,9 mg
2,4 mg
0,2 mg
Magnez
228 mg
63 mg
12 mg
Fosfor
308 mg
208 mg
176 mg
Potas
715 mg
372 mg
286 mg
Cynk
3,3 mg
2,3 mg
0,7 mg
Miedź
1,8 mg
0,5 mg
0,1 mg
Selen
6,8 µg
4,5 µg
4,5 µg
Cholesterol
2 mg
23 mg
21 mg


Spożywanie zbyt dużej ilości czekolady może mieć negatywne skutki, takie jak bóle głowy czy migreny, w skrajnych przypadkach może przyczynić się nawet do wystąpienia nadwagi. Spożywanie czekolady powinny ograniczyć osoby chore na cukrzyce i choroby układu krążenia, w szczególności powinny unikać czekolady mlecznej i białej ze względu na wysoki poziom cukrów prostych oraz wysoki poziom cholesterolu. Mimo tych ograniczeń zaleca sie spożywanie czekolady gorzkiej, ponieważ udowodniono jej korzystny wpływ na zdrowie (oczywiście należy spożywać ja w rozsądnych ilościach), zauważono nawet związek między spożyciem czekolady, a ilością nagród nobla w różnych krajach. W państwach w których spożywa się  większe ilości czekolady częściej zdarzają się nobliści.

Joanna Stańczyk



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz