środa, 12 marca 2014

Amelinium nie pomalujesz, a żelazo?

Znane są nam różne metale. Są te bardzo cenne jak srebro, czy złoto. Są i takie, za które dość dobrą cenne uzyskamy w skupie złomu, czyli miedź, czy słynne „amelinium” (czyt. aluminium). Są i metale bardzo cenne dla funkcjonowania naszego organizmu, a mowa tutaj o żelazie. Post ten jest dedykowany dla mojej siostry Aleksandry, która chciała poczytać u nas na blogu o tym składniku mineralnym. Ja nie chcę mieć w domu myszy, dlatego nie odmówiłam i życzę Tobie Aleksandro i innym oczywiście miłego czytania.



GDZIE ZNAJDUJE SIĘ ŻELAZO?
A no żelazo znajduje się w bardzo różnych produktach. Bardzo wiele znajdziemy go w podrobach (szczególnie wątrobie i nerkach), gdyż tam się odkłada i generalnie żelaza znajdziemy w mięsie. Tylko? No nie, dość duże pokłady żelaza znajdziemy także w natce z pietruszki, nasionach roślin strączkowych, jajach czy ciemnym pieczywie. Skoro nie tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego znajduje się żelazo to dlaczego często mówi się o tym, że osoby na dietach wegańskich, wegetariańskich i tym podobnych  mogą mieć problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości żelaza? A no z tego względu, że żelazo w mięsie i żelazo w produktach roślinnych to nie takie samo żelazo. W produktach pochodzenia zwierzęcego znajduje się żelazo hemowe, które jest zdecydowanie lepiej przyswajalne dla naszego organizmu niż żelazo niehemowe znajdujące się w produktach pochodzenia roślinnego.



GDY MAMY NA MAŁO ŻELAZA…
Taka sytuacja nie jest odosobnieniem i najczęściej jest spowodowana zbyt niskim spożyciem produktów z tym lepiej przyswajalnym żelazem lub przy zaburzeniach wchłaniania tego pierwiastka. Zbyt niski poziom żelaza może powodować niedokrwistość (która się objawia problemami ze spojówkami, zajadami w kącikach ust, łamliwością włosów i paznokci). Gdy brak nam żelaza mogą wystąpić u nas problemy z pamięcią i koncentracją, a także sprawnością fizyczną. Jesteśmy zwyczajnie osłabieni. Jeśli anemia wystąpi u kobiet w ciąży następuje zwiększone ryzyko przedwczesnego urodzenia lub urodzenia dziecka o masie poniżej normy.

ZA DUŻO ŻELAZA RACZEJ SIĘ NIE ZDARZA…

Przedawkowanie  żelaza podawanego z pożywieniem raczej nie występuje w ogóle. Inna sprawa jeśli chodzi o podawanie żelaza w formie środków medycznych… wtedy objawy mogą być wszelakie. Dlatego niedobory żelaza lepiej uzupełniać z pożywieniem lub pod nadzorem lekarza.


Alicja Nader

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz