czwartek, 26 grudnia 2013

"DOCEŃ SIŁĘ ZIOŁA" - O bazylii słów kilka

BAZYLIA

fot. Joanna Stańczyk


Bazylia pospolita (Ocimum basilicum) pochodzi z Indii i jest przyprawą ziołową. Jest rośliną jednoroczną (kwitnie i owocuje tylko jeden raz).



Gdy myślimy o bazylii od razu przychodzi nam na myśl włoskie pesto… no i ogólnie włoska, aromatyczna kuchnia pełna pomidorowych sosów, które tak bardzo z tym ziołem nam się kojarzą... ale czy tylko tam pojawia się bazylia? Pewnie, że nie (zwłaszcza w moich potrawach, bo ubóstwiam tę roślinę xD) - można jej używać do wszelkich potraw warzywnych (świetnie komponuje się z pomidorami, kukurydzą, szpinakiem, fasolą) oraz sosów do sałatek (vinagrette). Bazylię dodaje się również do zup (pomidorowej, fasolowej, cebulowej), potraw mięsnych (szczególnie ryb, drobiu i wieprzowiny) a także produktów nabiałowych (twarogów, serów żółtych), a także jaj.



Jeśli chodzi o jej wartość żywieniową to jest to roślina bogata w takie witaminy jak A, C i B5. W jej składzie są także składniki mineralne – najwięcej jest wapnia, potasu, żelaza i magnezu. Bazylia posiada aktywne olejki eteryczne, choć to nie powinno nas dziwić jeśli często jej używamy. Jest to przyprawa o charakterystycznym, aromatycznym, korzennym smaku i zapachu. Aby została zachowana wartość odżywcza bazylii nie należy jej zbyt długo poddawać obróbce termicznej – dodawać przyprawę pod koniec gotowania, smażenia, pieczenia.

Bazylia jest używana w postaci świeżych liści oraz ususzonych. Aby zwiększyć trwałość świeżych liści można trzymać je w soli lub oliwie, która zyska aromat przyprawy (można tez spotęgować właściwości konserwujące i trzymając ją w oliwie z solą). Bazylię poza szerokim zastosowaniem w kuchni można wykorzystać w medycynie (ma właściwości uspokajające oraz dobrze wpływa na trawienie) oraz w kosmetyce.


CIEKAWOSTKI
  • nazwa tego zioła pochodzi od łacińskiego słowa „basilikos”, co oznacza „król”, ponieważ uważano, że bazylię powinien zbierać tylko król przy pomocy złotego sierpa
  • na rynku oprócz klasycznej bazylii jest dostępna również bazylia cynamonowa i cytrynowa


Alicja Nader

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz