sobota, 5 lipca 2014

nie bój się kaszy gryczanej



Dorosłam do jedzenia kaszy gryczanej, powiem więcej – bardzo ja lubię. Kiedyś przeszkadzało mi to, że była ona sucha, teraz często mieszam ją z jakimiś sosami i tego typu podobne historie… ale może wróćmy do opisu tego produktu. Zacznę opisy kasz właśnie od kaszy gryczanej, bo jest to jedna z najbardziej wartościowych kasz pod względem odżywczym i jest niedoceniana pod względem smakowym.


 KRÓTKO O KASZY
Kasza gryczana jest wytwarzana z gryki. Na półkach sklepowych można znaleźć dwa rodzaje kaszy – prażoną i nie prażoną (chociaż z tą drugą może być jednak problem, gdyż jest mniej popularna). Prażona jest ciemniejsza i ma bardziej charakterystyczny smak, nieprażona jest delikatniejsza.


 ALE DO CZEGO?
A do wszystkiego! Nie no… może przesadziłam, chociaż… kasza kojarzy nam się przede wszystkim z potrawami mięsnymi, a nadaje się także do potraw grzybowych. Tak naprawdę z powodzeniem można ją dodać do dań na słodko, tak tak, bardzo dobrze widzisz – kasza z białym serem i cukrem – super sprawa. Postaram sie w najbliższej przyszłości stworzyć jakiś przepis z kaszą na słodko do potwierdzenia mojej teorii.
 


DLACZEGO SPOŻYCIE KASZY JEST TAKIE WAŻNE?
  • białko w kaszy jest to pełnowartościowe białko (zawierające wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które muszą być dostarczane z pożywieniem)
  • zawiera przeciwutleniacze (które wzmacniają naczynia krwionośne zapobiegając pękaniu naczynek, czy postawaniu żylaków, działają także przeciwzakrzepowo, a nawet przeciwnowotworowo)
  • zawiera dużą ilość błonnika
  • ma niski indeks glikemiczny (idealna dla osób chorych na cukrzycę), pomaga w prawidłowym działaniu insuliny
 JAKIEŚ PRZECIWSKAZANIA?
A no jak ze wszystkim… kasza nie jest wskazana do niemowląt i dzieci do 10 miesiąca życia, a także dla osób, które cierpią na wrzody żołądka lub jelit, a także Ci, który mają niewydolność nerek. Jeśli żadna z tych cech do Ciebie nie pasuje WSUWAJ KASZE!
 
A CO Z OSOBAMI NIETOLERUJĄCYMI GLUTENU?
A no właśnie... gryka nie zawiera glutenu, więc kasza też nie. Mimo wszystko nie jest to argument, który potwierdza, że produkt ten jest wolny od glutenu. Podczas procesu produkcji i magazynowania gryka ma styczność z produktami glutenowymi. Dlatego bezpieczna dla osób chorujących na celiakię jest tylko ta kasza, która na pudełku będzie oznaczona jako produkt bezglutenowy (na innych powinna być informacja o możliwości zawartości glutenu).


 





zapraszam na stronę "LUBIĘ KASZĘ"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz