piątek, 4 kwietnia 2014

CZY TO JAJKO JEST ŚWIEŻE?

Zapewne nie raz zastanawialiście się: „Czy to jajko oby na pewno jest świeże...” niestety z jajkiem jest tak, że jeśli jest w jakiś sposób podejrzane... to pewnie nie jest :). Napisałyśmy ten post żeby przedstawić Wam proces psucia się jajka i kilka rzeczy z tym związanych.




Co się dzieje z jajkiem? (proces starzenia)
  • woda z jajka odparowuje (powiększa się komora powietrzna)
  • białko staje się coraz rzadsze (wodniste)
  • skorupka jajka robi się marmurkowata i zwiększa się jej przepuszczalność (m.in. dla bakterii i pleśni)
  • następuje pogorszenie smaku i zapachu

Czy to jajko jest świeże?
SĄ TRZY PROSTE DOMOWE SPOSOBY NA SPRAWDZENIE ŚWIEŻOŚCI JAJKA

1.    Świeżość jajek można ocenić wybijając jajko na talerz (a nie pewnie i bezpośrednio na patelnie...). Im jajko jest świeższe tym białko jest bardziej zwarte, wokół żółtka można dostrzec gęstą otoczkę białkową. Jeśli białko rozlewa się po powierzchni, na którą zostało wybite, a otoczka jest słabo widoczna lub wcale jej nie ma – jajko nie jest zbyt świeże.


2.    Świeżość jajka można też ocenić nie rozbijając go. Z czasem w skorupce pojawia się coraz większa komora powietrzna (można to obserwować zdejmując skorupkę z jajka ugotowanego na twardo). Im większa komora tym jajko jest lżejsze. Wystarczy włożyć jajko od solonej wody. Świeże jajko opadnie na dno, a nieświeże będzie pływać po powierzchni.

3.   Kolejnym sposobem na sprawdzenie świeżości jajka jest „potrząsanie”. Jeśli potrząśniemy delikatnie jajkiem i odczujemy, że wewnątrz coś się porusza (nie chodzi o kurczątko... jajka, które kupujemy w sklepie, nie są zapłodnione...) oznacza to, że jajko jest bardzo nieświeże. Tym co się porusza jest żółtko, które na skutek częściowego zaniku i wiotczenia chelaz traci swoje centralne położenie. Chelazy – to takie „białkowe sprężynki”, dzięki którym żółtko utrzymywane jest w jednym miejscu w jajku.

Od czego robi się szarozielona obwódka wokół gotowanego żółtka?
To reakcja chemiczna. Podczas denaturacji albumin w jajku powstaje siarkowodór, reagując z żelazem zawartym w żółtku jaja tworzy szarozielona otoczkę. Jak jej uniknąć? Po pierwsze do gotowania wybierać jaja świeże, podczas gotowania takich jaj, otoczka nie powstaje. Po drugie należy przestrzegać odpowiedniego czasu gotowania, a po trzecie po ugotowaniu jaj na twardo wystarczy je włożyć do zimnej wody (wtedy w wyniku dyfuzji wędruje on w stronę skorupki).

Jak sprawdzić czy mamy do czynienia z jajkiem surowym czy ugotowanym?

Jajko, niezależnie od tego czy jest surowe czy ugotowane, wygląda tak samo. Jak zatem odróżnić jedno od drugiego? Istnieje pewna prosta i niezawodna metoda. Wystarczy położyć jajko na płaskiej powierzchni i nim zakręcić. Jeśli kręci się wokół własnej osi bez problemu – jest ugotowane, jeśli jest to niemożliwe jest to jajko surowe.
  

Ile można przechowywać potrawy z jaj?

 


Alicja Nader i Joanna Stańczyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz